Dziennik (nie)budowy, czyli rzecz o tym, jak się zmienia perspektywa, kiedy życiem człowieka rządzić zaczyna dwustuletni dom.

Wszystkie występujące w tej historii postacie są fikcyjne, a wszelkie podobieństwo osób, zdarzeń i miejsc-czysto przypadkowe.

wtorek, 26 lutego 2013

Zasadnicze pytanie.

 Ponieważ postanowiliśmy w tym roku  w sprawie niebudowy nie robić nic (poza, rzecz jasna, prowadzeniem eksperymentalnych upraw, które w dniu wielkiego otwarcia, czytaj: parapetówki, będą już całkiem imponującym ogrodem),

coraz częściej rozmawiamy o domu.

W zaistniałych (aczkolwiek odchodzących już w niepamięć) okolicznościach przyrody
 pojawiła się pewna wątpliwość...
(Uwaga! Miłe naszym sercom Lobby Skansenowe ma szansę na zyskanie doskonałego argumentu.)
Jak, no jak odśnieża się okna połaciowe?

32 komentarze:

 1. No właśnie! Pozdrawiam z jeszcze podobnych okoliczności przyrody

  OdpowiedzUsuń
 2. My nie odśnieżamy. Raz na jakiś czas, gdy okoliczności przyrody się ocieplają, śnieg sam się zsuwa z głośnym buuum! Przez czas pozostały panuje miły półmrok ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz, że gościom tkwienie w tym półmroku się spodoba? :)

   Usuń
  2. Będą więcej wychodzić na spacery ;)
   Poważnie: nie bardzo znam sposób na pozbycie się tego śniegu. Jak otwieramy okno, to razem ze śniegiem, część wsypuje się do środka... więc staramy się nie otwierać. Na szczęście nie są to jedyne okna, mamy jeszcze normalne, małe, w ścianie szczytowej. Poza tym głównie tam śpimy... dobrze się śpi ;)

   Usuń
  3. My też mamy okno w szczytowej ścianie i też się tam śpi, albo córka, albo gość. Tego nie otwieramy wcale, bo zapominamy zamknąć i już nas nie raz ulewa z nieba zalała dokumentnie.

   Usuń
 3. Mam identyczny problem wiec niestety Wam nie pomogę. Próbowałam szczotką przywiązaną do zakrzywionego pręta(u) przez ledwo co otwarte okno smyrać po tymże, ale nie - i tak wiekszosc sniegu byla na podłodze...

  Teraz czekam az stopnieje. Poddalam sie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pod oknem połaciowym powinien znajdować się grzejnik, znaczy się kaloryferek. I jeśli wykonawcę się przypilnuje, poniżej ściana ma być pionowa, coby ciepło z kaloryfera wędrowało bez oporów. Onoż ogrzewa szybę i śnieg sobie spływa. To działa, o ile ta ścianka jest pod oknem pionowa, co zwykle gościom wykonawcom z różnych względów nie pasuje. Warto tego przypilnować, bo inaczej taki "welux" zaczyna gnić i po 10 latach jest do wymiany.
  Wracając do pytania - nie trzeba odśnieżać dobrze zainstalowanego weluksa. Ukłony. S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli że ta ścianka ma jakby łączyć się z dolną krawędzią okna? Ech, no to nie będzie, bo tam na tej ścianie właściwej, co to nawet już jakby jest, będą świetliki (co poniekąd rozwiązuje kwestię ciemności).

   Usuń
  2. Ej no co Ty, Sąsiedzie? Ciepło z kaloryferka będzie grzac wewnętrzną szybę, ale okno jest izolowane (powinno być!), ciepło nie może się wydostawać aby grzać szybę zewnętrzną! To jest naczelna zasada okien z szybą zespoloną.
   Poza tym - nawet jak uchylisz okno i puścisz ciepło, to zwały śniegu poniżej okna skutecznie uniemożliwią zsuw ;-)

   Usuń
  3. właśnie to mam na myśli...

   Usuń
 5. Ogrzewanie szyby? Halo, przecież w dzisiejszych czasach dązymy do super-hiper-szczelności-null-energie-brak-strat ciepła, a takie ciepło, co tą szybę (i śnieg) ma ogrzać to ewidentna strata...

  Cóż, wyłaz, ława kominowa, szczota...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczota brzmi... rozsądnie:)

   Usuń
  2. do odśnieżania dachu, najlepszy alpinista bez strachu [rymy częstochowskie - g]

   Usuń
  3. Terefere szyba zespolona. U mnie wszystkie zespolone jak nie wiem co i z różnych marek i ładnie spływa. Okno i tak jest najsłabszym momentem (no chyba, że ściana z kamienia jest :) więc grzać trzeba pod oknem, a nie po ścianach ;P
   A nie ściana ma się łączyć z tym pod oknem, ale tak: (od dołu) pionowa ściana (haha - pionowa), potem skos idzie i pod samym weluksem znów PIONOWA (!) ścianka aż po ramkę. No żeby żadnego dziubka nie było! Fersztejen ?! A jak nie będziecie już wiedzieli, co z kasą zrobić, to nadbudujcie sobie 16 lukarenek, co nie zgniją.

   Usuń
 6. Leżeć pod oknem i sapać...
  Po pewnym czasie śnieg się zsunie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprócz sapania polecam wykonywać jakieś, ehm, ruchy, choćby delikatne, to śnieg prędzej czy później od drgań spadnie

   Usuń
  2. Pożyczymy od Was na zimę zwierzęta i wciśniemy je gościom do ich przytulnych pokoików, to z pewnością zagwarantuje sapanie i "jakieś ruchy".

   Usuń
  3. Jakoś się chyba zmieści do windy...

   Usuń
  4. No właśnie chciałem krowę sąsiada proponować, ale to jakiś głupi pomysł: krowa na strychu, żeby generować drgania, żeby śnieg z okna się zsunął? Przecież to totalny bezsens.

   Usuń
  5. No właśnie. Dobrze, że w porę naszła Cię ta refleksja.

   Usuń
  6. Jak młody wyrośnie i...młoda też- może Wam konia na biegunach pożyczymy?

   Usuń
  7. Jeżeli da radę szesnastu oknom - zapraszamy.

   Usuń
  8. Taki na biegunach to jednak nie to samo...

   Usuń
  9. Yyy...chwilę, wasz koń na biegunach chucha?

   Usuń
  10. Inkwizycjo, a przetestuj je najpierw koniecznie u siebie, żeby się nie okazało, że męczyliśmy je drogą niepotrzebnie!

   Usuń
  11. Koń nie chucha, ale spróbuj się na nim utrzymać swoim dorosłym tyłkiem. Nachuchasz się, ze ho ho!

   Usuń
  12. Jeśli nie koty (nie dam już rady przetestować, bo śnieg spłynął), to proponuję Sabę przemkową razem z naszymi panienkami... drgania murowane ;)

   Usuń
 7. No co Wy? Przecież po sezonie okna połaciowe (zgniłe, a przecież zawsze gniją- od chuchania tym bardziej) po prostu się wyrzuca (razem ze zgniłą ścianką i przerdzewiałym grzejnikiem)i nigdy nie wraca do tematu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet jeśli, to podczas tego jednego sezonu też trzeba przecież jakoś odśnieżać:)

   Usuń
  2. nieuczynienie powyższego grozi do tego zalewaniem pomieszczeń zimnym deszczem (znamy z autopsji, szczęśliwie nie na swoim przykładzie) [g]

   Usuń